Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podrobní info

10. 11. 2007


Jaro bylo na spadnutí a do Modřan, obchodního centra Simíkova, se přistěhovala nová, mladá a velmi ambiciózní, obyvatelka - Jessica O'Donell. Jméno této ženy, narozené ve znamení štíra a se slabostí pro svalnaté muže s havraními vlasy, sice zní cizokrajně, je to ale Simačka jak poleno. Původem je z Podivína. Protože však odjakživa prahla po životě v blahobytu, její životní touhou bylo vlastnit pět podniků nejvyšší kategorie, rozhodla se koupit domek právě v Modřanech, čtvrti netušených možností.

Ihned poté, co vybalila poslední krabici se svými osobními věcmi ve svém novém domově, zvedla telefon a na místním Simáckém živnostenském úřadě oznámila, že by si ráda ve vlastním domě zřídila podnik. Povolení jí bylo uděleno okamžitě a bez průtahů, takže se stačilo pouze rozhodnout, jaké to služby anebo zboží, bude vlastně pro začátek nejvhodnější a nejvýhodnější nabízet. Jessica je ženská jako lusk. Krásná, po všech směrech značně talentovaná a dobře se umí o sebe starat. Volba proto nikoho z jejích přátel nevyvedla z míry. Jessica si zakoupila pohodlné polohovatelné křeslo a přímo ve svém obýváku zřídila.... zubařskou ordinaci.

Aprííííl! Nebyla to zubařská ordinace, ale salón krásy. (Trhat zuby, operovat a pitvat by snad mohlo být předmětem některého dalšího datadisku, bezpochyby by se to také ujalo.) Ale zpět k O'Donellové. O zákazníky toužící po změně vizáže nebyla hned od začátku nouze. Člověk, tedy Simík, by neřekl, co se po světě potuluje až strašidelně upravených jedinců. Ceny byly navíc stanoveny přívětivě, takže nebylo třeba krásychtivé Simíky nijak zvlášť přemlouvat, aby usedli na kouzelnou židli a nechali se opečovat Jessičinými šikovnými prstíky. Pochopitelně, že chybuje sem tam každý a tak se i Jessice podařilo občas provést nějaký ten přehmat. A to zejména, když pracovala přespříliš, byla unavená, hladová a zpocená z celodenního pachtění se za nějakým tím simoleonem. Někdy se dal "zpackaný" zákazník přesvědčit k bezplatné opravě napáchaných škod, jindy odešel rozezlen a s rozhodnutím, že sem už nikdy rozhodně nepáchne.

 


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 
V každém případě, Jessica si vedla jako vizážistka převážně víc než dobře a s každým dalším klientem zdokonalovala své schopnosti, za což byla řádně odměňována nejdříve bronzovým, pak stříbrným a nakonec zlatým odznakem, takže jí šla práce od ruky rychleji a lépe. Kromě toho se postupně vylepšila i ve svém jednání s lidmi (i za to získala všechny tři odznaky), takže když byla nakonec okolnostmi nucena zvýšit cenu svých služeb, dokázala si to obhájit a případné klienty doslova uchvátit. Výsledkem jejích obchodních úspěchů bylo rozšíření klientely a následné zvýšení prestiže jejího podniku, z čehož vyplynuly nejrůznější výhody, které jí následně při vhodném využití zajistily další postup. Smutná byla snad z jediného. Šlo o den, kdy její podnik navštívil inkognito reportér. Nepřišel vhod a odešel špatně naladěn, nespokojen, načež Jessice vysolil negativní hodnocení do místního plátku.

Zákazníky to naštěstí neodradilo a jejich zástup se rozrůstal, dokonce se čím dál častěji o skvělé služby slečny O'Donnell přímo rvali, až se podnik najednou vyšvihl na tu nejlepší - desátou - příčku. Mezitím už dávno přestalo být někdy až drzé rejdění klientů po domě únosné, takže bylo třeba dům uzamknout před cizími lidmi a postavit vedle něj přístavek, kde by podnikání pokračovalo s lepším komfortem pro všechny. Krom toho se Jessica rozhodla expandovat a najala si svého prvního zaměstnance. Vlastně zaměstnankyni. Ta podle potřeby docházela do práce a konala všechnu zadanou práci. Tu působila jako vizážistka, tu přesvědčovala zájemce k využití služeb podniku, jindy měla za úkol poklidit, atd. Jessica nicméně netušila, jak náročné to je, zajistit kromě svých potřeb také potřeby své pomocnice, a to měla jen jednu. Ta zdaleka nebyla schopna držet se svou šéfovou krok. Po nějaké době slečna O'Donell zvážila možnosti a usoudila, že by bylo lepší s klientelou, kterou už má, podnik přeorganizovat a změnit jeho zaměření tak, aby se sama nemusela do jeho chodu až tak moc angažovat a pořád to slušně vynášelo.

Nejschůdnějším řešením se zdála být herna, neboť často si zákazníci stěžovali při čekání, až na ně přijde v salónu řada, že jim chybí nějaká zábava. Jessica tedy prodala křeslo, propustila svou jedinou zaměstnankyni (ta to nesla velice nelibě) a nakoupila hrací automaty a terminál na prodej vstupenek, který stačí pouze spustit a stanovit cenu, kterou návštěvník zaplatí za hodinu strávenou na pozemku. O nic víc se pak už nemusela starat a její konto rostlo...


Zářivý svět podnikání
Vše, co jste se dočetli výše, byl pouhý rozjezd mé Simačky Jessicy, která měla za úkol, a vlastně to byla i její vlastní touha, pečlivě prostudovat možnosti podnikání v novém datadisku Open for Business (Ve světě podnikání) pro oblíbenou sérii The Sims 2. Její ambice samozřejmě zřízením herny neskončily, dále založila (tentokrát však už převážně na zakoupených obecních pozemcích) ještě květinářství, fit-centrum, prodejní galerii, obchod s hračkami a roboty a také restauraci. Některé z těchto podniků měly v rámci personálu vlastního vedoucího, takže je bylo možné řídit i na dálku a více méně stále vydělávaly.

Navzdory relativním úspěchům toho bylo na Jessicu přeci jen trochu moc. Stal se z ní neurotik, kterému byl nejednou seslán z nebes zajíček pro pozvednutí nálady a společenskosti, případně také psychiatr. Přesto přese všechno se Jessica stihla vdát (byť teda za blonďáka, Vladimíra Zvědavého), několikrát přestěhovat, vyrobit a přijmout do rodiny dva prototypy společenských robotů (Číslo 1 a Číslo 2, každý simuloval jiné pohlaví a nakonec se šťastně vzali) a přivést na svět dvojčata, Vencu a Honzu.


Přemýšlím, jak vám tento datadisk přiblížit co nejvýstižněji (když toho obsahuje tolik, co by stálo za zmínku), ale přitom ne moc dlouze, abyste nebyli z toho čtení příliš unaveni. Na druhou stranu by asi stačilo vás ujistit, že pokud žádný jiný, tak tento přídavek za koupi určitě stojí. Faktem ale je, že bez těch předchozích (Univerzita; Noční život) byste byli třeba ošizeni o spoustu zajímavých možností vztahujících se právě k tomuto. Například byste nemohli zřídit prodejnu automobilů, pro kterou Sims 2: Ve světě podnikání přináší speciální podstavec pro vystavení vozů, anebo bezva noční klub s diskotékou, karaoke, apod.

Fantazii se meze nekladou
Co mne prostě dostalo, je to, že předmět podnikání zcela závisí na vaší fantazii a schopnosti využít nabízených možností hry. Klidně by k tomu stačil původní výběr objektů v módu pro zařizování domu, ale přídavek navíc přináší i celou řadu nových objektů, včetně speciálních stolů pro výrobu ručně vázaných květin, hraček a především pak robotů, u kterých se musím chtě nechtě zastavit, protože s nimi se hra opět posouvá o něco dále. Vezměme to například tak, že si budete chtít zřídit obchod s elektronikou a k tomu se rozhodnete pro vlastní výrobu robotů. Ne že by bylo třeba rovnou podnikat, když si chcete zakoupit stůl pro výrobu robotů, anebo přímo některého z těchto užitečných strojů, ale chci vám zároveň přiblížit i konkrétnější principy podnikání. S obecnými vás už seznámil příběh Jessicy.

Pokud se vám nebude chtít obětovat prostory své domácnosti, zakoupíte přes telefon obecní pozemek, kde buď využijete stávajících budov, anebo je přestavíte podle vlastních představ (samozřejmě s ohledem na finance, případně to jistí tetka jménem Motherlode nebo strejda Kaching, že?). Základem většiny obchodů je tabulka s nápisem otevřeno/zavřeno (není povinná, ale sami objevíte její výhody), kasa, regály a vhodné je vlastnit také telefon. Dále si dovolím doporučit vytvořit pro vašeho Simíka a jeho případné zaměstnance dostatečné zázemí s koupelnou a kuchyňkou, kde by neměl chybět stroj na kafe, které vás bude udržovat při životě. Zdřímnout si v obchodě totiž kvůli nabrání energie nemůžete a jezdit pokaždé, když zívnete, domů, také není úplně to ono.

Zlaté ručičky nejsou jen frází
Svůj obchod můžete samozřejmě postavit pouze na vlastnoručně vyrobených produktech, ale vězte, že něco vyrobit vám může trvat déle než prodat. A prázdné regály s cedulkami vyprodáno nepůsobí zrovna nejlépe. V textu o Jessice jste se dočetli o jakýchsi odznacích. Je hned několik základních činností, za které je získáte. Je to práce s kasou, doplňování zboží, výroba květin/hraček/robotů, již zmíněný prodej a nakonec práce s vizáží Simíků. Mimochodem, zde by vás asi zajímalo, zda můžete svůj výtvor ovlivnit a já vám říkám, že většinou ano, v případě, že na zákazníkovi pracujete přímo se svým vlastním Simíkem, tehdy se otevře okno jako při tom, když chcete změnit vlastní vizáž v zrcadle.

S každým odznakem se v dané činnosti zdokonalíte tak, že to poznáte nejen na rychlosti, ale v mnoha případech také na rozšíření možností interakce buď se zákazníky (při prodeji budete moci např. uplatnit více metod přesvědčování), anebo s pracovními stoly (budete moci vyrobit více druhů daného sortimentu).


Novinka v uživatelském rozhraní
Efektivnější práce a široká nabídka přiláká více zákazníků. S jejich počtem a spokojeností (která se měří na hvězdičky) souvisí kategorie vašeho obchodu. S každým novým postoupením získáte navíc bod, za který si můžete pořídit nějaký bonus, který dále rozvine vaše obchodní či manipulátorské a jiné možnosti. Některé z nejvyšších bonusů (např. pro zmanipulování zákazníka) vyžadují opatrné využití, protože doslova vaše Simíka vysávají. Jiné vám zaručí přívětivější ceny u dodavatelů, atd. Všechno tohle je součástí nového prvku uživatelského rozhraní, který se nachází v pravém horním rohu obrazovky a obsahuje všechny informace o zaměstnancích, zákaznících, financích, cenách i bonusech a kategorii obchodu.

Co se týče zboží, to je nejlepší vystavit do regálů. Cenu určíte sami konkrétně číslem nebo obecně výběrem cenové hladiny. Po každém prodaném kusu zůstane cedulka, díky níž postavička pozná, co kam má doplnit. V případě, že jste k prodeji určili věci zakoupené klasickým způsobem v menu výbavy domu, probíhá doplňování automaticky (pokud se tou činností některý Simík zrovna zabývá), u vlastnoručně vyrobených záleží, zda se nacházejí v inventáři majitele. Když ne, musíte je udělat nebo někoho odpovídající schopnosti jejich zhotovením pověřit.

Ze zaměstnanců by jeden zešedivěl
Specifickou kapitolou je i zaměstnávání jiných Simíků, u kterého se nemohu nezastavit. Případné podřízené můžete najmout přes telefon - v takovém případě se otevře nabídka zobrazující několik uchazečů spolu s jejich schopnostmi, odznaky a požadavky na plat, takže si stačí vybrat. Další možnost, jak získat zaměstnance, spočívá v ukecání konkrétního Simíka přímo na místě. Každému novému pracantovi přidělíte v rámci svého podniku nějaké místo, které můžete dle potřeby obměňovat.Podle toho, na jaké pozici budou pracovat, se budou zdokonalovat jejich dovednosti. Ovšem je třeba zároveň sledovat jejich náladu, kterou indikuje zabarvení kolečka nad jejich hlavou. Když se bude barva pohybovat neustále v červeném odstínu, něco není dobře. Simík je buď unaven (můžete mu dopřát přestávku nebo ho poslat domů) anebo extrémně nespokojen s poměrem svého výkonu a finančního ohodnocení, což můžete také změnit (změny směrem dolů se neshledávají s dobrým ohlasem). Když se to však nahromadí, může se stejně dobře stát, že milý zaměstnanec s prací sekne a vám nezbude než hledat náhradu.

Obzvlášť schopní jedinci mohou být povýšeni na post vedoucího, čímž se pro vás jejich postavička stává v rámci podniku plnohodnotně ovladatelnou. Dobrý vedoucí je schopen zaúkolovat všechny řadové podřízené a vést podnik sám, aniž byste se tam museli zdržovat. Stačí, když budete obchod řádně kontrolovat z domova telefonem, přičemž doba, kterou vám to zabere se odvíjí od jeho kategorie. Nicméně, nic z toho neznamená, že zaběhnete podnik, určíte vedoucího, občas zavoláte a ono si to na sebe a na vás vydělá samo. Výdělek totiž s dobou, po kterou jste se v obchodě neukázali, klesá (kočka není doma, myši mají pré) a tak je čas od času nutné tam zajet a udělat tam pořádný humbuk.

Éra moderní techniky pronikla i sem
A teď už k těm robotům. Prvním robotem, kterého budete moci vyrobit, než dosáhnete bronzového odznaku, je robot na hraní. Je to v podstatě docela obyčejná hračka, která chodí a svým uživatelům poskytne zábavu. Zajímavější jsou ovšem další, užitkové exempláře. Jde o hydrorobota, který si poradí s každým požárem v domě, takže nemusíte pořizovat hlásič nebo volat hasiče. Dále je to uklízecí robot, který za vás uklidí všechno svinstvo zanechané na podlaze, kuchařský robot, s nímž si už nemusíte dělat starost o vaření (ne, že by vařil, ale vždy vám přinese něco na zub - pizzu, čínu, atd.). Pak je tu také hlídací robot, díky němuž už se dále nemusíte bát zlodějů (pro každého lumpa má připraven pořádný elektrický šok) a nakonec je tu tzv. Servo robot.


 

Servo robot už je člověku, resp. Simíkovi, podobná umělá inteligence. Když se rozhodnete pořídit si Servo robota, je to jako byste do rodiny přijali nového člena. Servo robot se při spuštění, během kterého určíte, které pohlaví má simulovat, zařadí mezi ovladatelné postavičky a stejně jako ostatní Simíci i on má potřeby, pocity a touhy. Ač nepotřebuje jíst ani dbát o hygienu, nedokáže být bez zábavy a společnosti. Občas také potřebuje dobít baterie (solární technologie to jistí, případně ho můžete nechat vyspat v posteli, to ho rovněž dobije). Váš Servo může chodit do zaměstnání a tím zlepšit váš domácí rozpočet. Navíc je naprogramován na domácí práce, takže automaticky bez říkání zajistí základní úklid a uvaří nebo připraví dezert. Jeho schopnosti se rozvíjejí stejně jako u Simíků, v domácnosti i podnikání. Pokud pořídíte dva roboty a nastavíte, aby byli opačného pohlaví, mohou se do sebe i zamilovat, vzít se a sdílet spolu lože, milovat se. Děti pochopitelně mít nebudou, ale dokáží se postarat o ty vaše.

Musím říct, že život se Servo roboty mě náramně bavil. Vývojáři nic nezanedbali, vybavili je speciální "plechovou" simlištinou a nezapomněli ani na takovou drobnost, že elektronika nemá ráda kontakt s vodou. Takovou zkušenost mi předvedl můj Číslo 1, když se sám rozhodl, že si zaplave v bazénu. Přímo miloval skoky z prkna do bazénu, přestože jeho energie byla v tu ránu na nule, a ostatní ukazatele nálady následovaly, načež zhrouceně vylez z bazénu a skapal. Když se trochu dobil, začal šíleně a s jiskřením pobíhat po baráku a byl k nezastavení. Ikona značila jediné - robot se zbláznil. Nakonec se totálně vyčerpal a rozbitý zůstal stát na místě. Jeho anténka přitom vysílala zoufalý signál, který jej okamžitě spojil s nejlepší opravnou ve městě a na vás bylo rozhodnout, zda opraváře objednáte či nikoliv. Moje Simačka naštěstí byla dost technicky zdatná na to, aby opravu zvládla sama, takže nebylo třeba nikoho volat.

Šílenství jinak může chytnout i roboty nižší kategorie, tedy ty užitkové. Když rupne v bedně takovému úklidovému robotu, začne jezdit po domě a chrlit smradlavý bordel na všechny strany. Někdy je vadný hned z výroby a tak se mi jednou stalo, že najednou zešílel robot vystavený v obchodě (zřízeném na domácím pozemku), můj vlastní, domácí, okamžitě zareagoval a jel po něm to svinstvo uklízet, takže se tam motali oba dva, jeden špinil, druhý čistil. Vybavit domácnost roboty je zkrátka zážitek. Legraci a napětí si ale můžete užít i s ručně vyrobenými hračkami. Třeba takové pouštění draka... Ale tohle objevování už nechám na vás.


další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Technické zpracování
Co se týče technické stránky, musím konstatovat, že zcela bez problémů se hra neobešla, což má snad řešit patch, který ovšem nebyl za účelem recenze implementován, takže nedokážu posoudit jeho přínos. V každém případě, problémy, jaké se během mého hraní vyskytly, nebyly většinou neřešitelné. Často šlo třeba o pouhé "zaseknutí" nějakého objektu nebo dokonce Simíka na pozemku, anebo o grafické chybky (Simíci s rozpaženýma rukama), které po odchodu z pozemku a následném příchodu zmizely.

Kupodivu mi hra tentokrát ani jednou nespadla, ale určitě musím upozornit majitele strojů blížících se minimálním požadavkům, že kvůli divokému hemžení se Simíků-zákazníků-návštěvníků na pozemku, je potřeba počítat s určitým trháním hry. Zde lze doporučit povypínání efektů apod. Rezervy se mi ale stále zdají být dobré. Oficiální minimální systémové požadavky zní: 1 GHz procesor (Pentium III nebo podobný), 1,5 GB volného místa na disku, 32 MB grafická karta (NVIDIA GeForce nebo vyšší, ATI Radeon 8500 nebo vyšší), DX 9.0, 256 MB paměti.

Rekapitulace
Jak to shrnout, když je toho tolik, co by se dalo o datadisku The Sims 2: Ve světě podnikání ještě napsat? Zkrátka, tento přídavek považuji možná dokonce za nejzdařilejší přídavek celé série. Způsobů podnikatelského vyžití je zde spousta a tvůrci do toho dali i hodně vtipu. Zaměstnávání Simíků a snaha o udržení podniku v chodu tak, aby vydělal na váš zhýralý život, není úplně jednoduché, ale zato vskutku zajímavé a podnětné. Zrovna tak tu najdete hromadu nových objektů (dekorativní sochy, obrazy, nábytek, ad.), témat a nových stavitelských prvků (např. pergoly, výtahy, dekory na podlahy a stěny, aj.). Jak už bylo naznačeno výše, je zjevné, že tvůrci počítají s tím, že hráči vlastní už i předchozí datadisky, bez kterých by byla i nabídka možností tohoto o něco chudší. Tak s tím počítejte.